O wolności w sieci

Debata Młodych w ramach 16. Dni Tischnerowskich skoncentrowana była właśnie wokół tego zagadnienia. Odbyła się  w sobotę, 23 kwietnia 2015 roku w siedzibie Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. prof.  Józefa Tischnera w Krakowie. Na spotkanie przybyli przedstawiciele kilku szkół zrzeszonych w Rodzinie Szkół Tischnerowskich. SONY DSCObecni byli też liczni goście, wśród nich rodzina ks. prof. Józefa Tischnera. Debatę poprowadził prof. Piotr Kłodkowski, rektor WSE, parafrazując jej  tytuł  „Śleboda w ceperprzestrzeni”. Zanim oddał głos dyskutantom, na scenie pojawiła się Stanisława Trebunia – Staszel z towarzyszącymi jej  artystami: Pawłem, Kubą, Halinką i Michałem. Zaprezentowali kilka pieśni góralskich, okrasili je tańcem. Wystąpili również uczniowie krakowskiej Szkoły Muzycznej, Kuba i Maciek z brawurowo wykonanym czardaszem.

SONY DSCW dalszej części głos kolejno zabierali: dr Błażej Sajdak, prorektor WSE, dr Joanna Świątkowska, ekspert Instytutu Kościuszki ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz dr Adam Workowski, filozof, adiunkt w UP JP II. W swoich wystąpieniach podkreślali fakt, iż świat, ku któremu zmierzamy na pewno będzie inny. Wzrasta rola maszyn i robotów, którym przekazujemy część swojej aktywności. W cyberprzestrzeni pojęcia wolność i bezpieczeństwo muszą koegzystować. Cyberbezpieczeństwo to nowy rodzaj odpowiedzialności, podkreślała dr Joanna Świątkowska. I apelowała o rozsądek podczas korzystania z nowoczesnych technologii. Dr Adam Workowski skupił się na kwestii jawności i sekretu w sieci. Ale, jak podsumował, to jeszcze od ludzi zależy (na szczęście!) w jaki sposób w niej funkcjonują.

SONY DSC

Prelekcje gości wywołały żywy odzew wśród zgromadzonej w auli WSE młodzieży. Dyskutanci zauważyli pozytywne strony korzystania z sieci, ale też wyrażali swoje obawy. Różne też były opinie młodych ludzi odnośnie wolności i zniewolenia. W konkluzji pojawił się pogląd, iż w imię własnego komfortu my sami w pewnym sensie ograniczamy swoją wolność.  Debatę zakończył krótki wykład prof. Piotra Sztompki, socjologa, emerytowanego wykładowcy UJ. Podkreślił w nim, iż  wolność to odpowiedzialność za to, co czyni się innym; wolność to nie jest dowolność.

Podsumowując filozoficzne spotkanie młodych prof. Piotr Kłodkowski zacytował słowa wiersza „Mimo wszystko” Kenta M. Keitha wyryte na jednym z przytułków prowadzonych przez Matkę Teresę z Kalkuty. W realu, czy w świecie wirtualnym czyńmy dobro mimo wszystko, powiedział.

Miłym akcentem tego dnia było przekazanie przez nauczycieli szkoły z Żor tzw. Pucharu Przechodniego w postaci piętnastokilogramowej księgi. To coroczne wyróżnienie dla najaktywniejszej szkoły w Rodzinie Szkół Tischnerowskich. W tym roku Puchar wręczony został dyrektorowi Zespołu Szkół im. ks. prof. J. Tischnera w Wadowicach.

SONY DSC

Kazimierz Tischner i Wojciech Bonowicz dziękując za obecność i aktywny udział w debacie wyrazili nadzieję, że świat, który rozwija się w różnych kierunkach – dobrych i złych –  będzie dla nas miejscem przyjaznym, opartym na wzajemności i wspólnocie.