W ogłoszonym przez Senat RP Roku Tischnera nasze spotkanie rekolekcyjne w Starym Sączu miało szczególny charakter.
Dni Skupienia w dniach 14 – 16 marca 2025r. zgromadziły niemal sto osób z całej Polski zainteresowanych filozofią ks. prof. Józefa Tischnera, osób będących wiernymi wyznawcami i propagatorami głoszonych przez niego idei. Głównymi rekolekcjonistami byli ojcowie dominikanie Paweł Kozacki i Wojciech Prus, a wspierał ich ks. Przemysław Bukowski, sercanin.
Rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie spotkaniem w kaplicy Domu Pielgrzyma, gdzie wysłuchaliśmy koncertu pieśni wokół hasła „Miłość, wiara, pokój” w wykonaniu p. Jerzego z Poznania, który akompaniował sobie na gitarze. Potem udział w Drodze Krzyżowej, do której rozważania przygotowali p. Violetta i p. Tomasz. Mszę świętą koncelebrowaną odprawili ojcowie dominikanie, ks. Przemek i ks. Jan. Homilię wygłosił o. Paweł Kozacki, koncentrując sie w niej na kwestii sprawiedliwości w nawiązaniu do przeczytanej Ewangelii. Natomiast wieczorem Wojciech Bonowicz zastanawiał sie w swoim wykładzie nad problemem wyjścia ze świata chaosu konkludując, że raczej rozumem niż siłą.
W sobotnie przedpołudnie po porannym nabożeństwie poprowadzonym przez ks. Przemka Bukowskiego uczestniczyliśmy w wykładach tematycznie nawiązujących do głównego hasła rekolekcji czyli spojrzenia na Kościół, wolność i prawdę w kościele oraz niebezpieczeństw związanych z sojuszem jakiegokolwiek tronu i jakiegokolwiek ołtarza. Kwestia grzechu, spowiedzi i pokuty poruszona w wykładzie przez o. Wojciecha Prusa wywołała burzliwą dyskusję. Czy przystąpienie do spowiedzi może być formą uwielbienia Boga? Czy rozpacz, która wiąże się z wątpieniem jest grzechem? Na te i inne pytania próbował odpowiedzieć o. Wojciech. Interesujące spostrzeżenia ks. prof. Józefa Tischnera na temat spowiedzi przekazał nam jego brat, Kazimierz Tischner. O. Paweł Kozacki skoncentrował się na problemie prawdy i wolności w kościele z perspektywy dwudziestu pięciu lat od śmierci Tischnera i przytaczając kilka ważnych dat omówił sytuację kościoła w Polsce, ale i całej Europie, który boryka się z problemem kryzysu wiary zwłaszcza wśród młodych ludzi. Było również o marginalizacji kobiet w strukturach kościelnych oraz braku ofert ze strony kościoła dla osób w kryzysie wiary.
Popołudnie spędziliśmy w kinie Sokół w Starym Sączu, gdzie odbył się koncert „Tischner – mocna nuta”. Zespół Trebunie Tutki i przyjaciele wykonali kilka utworów zainspirowanych filozofią ks. Tischnera. Całość poprowadziła dr. Stanisława Trebunia – Staszel, patronat objął burmistrz Starego Sącza, p. Jacek Lelek. W podziękowaniu prezes Stowarzyszenia Drogami Tischnera, p. Kazimierz Tischner wręczył burmistrzowi oraz dyrektorowi Muzeum Regionalnego w Starym Sączu, panu Andrzejowi Długoszowi góralskie kapelusze z logo Roku Tischnera.
Ostatni dzień to „Starosądeckie spotkanie z księdzem Tischnerem” zapoczątkowane mszą świętą w jego intencji i jego rodziców w klasztorze Klarysek. W homilii o. Pawel Kozacki zastanawiał się jak pojąć objawienie i przemienienie. W dalszej części w kinie Sokół pan Andrzej Długosz, dyrektor Muzeum Regionalnego poprowadził wspomnieniową rozmowę o księdzu Tischnerze z udziałem prof. Jacka Popieli i Kazimierza Tischnera. Spotkanie zakończył dr Paweł Rojek wykładem „Praca bez sensu. Aktualność filozofii pracy ks. Józefa Tischnera”, w którym zajął się zjawiskiem bezsensu wykonywanej pracy pojawiającym się coraz częściej we współczesnym świecie. I jak można wykorzystać nauczanie Tischnera, który już od lat siedemdziesiątych zajmował się filozofią pracy.
Dniom Skupienia towarzyszyły jak zawsze rozmowy ze spowiednikami i indywidualne spotkania z przyjaciółmi, z którymi idziemy od wielu lat wspólną drogą, drogą księdza Tischnera.
Maria Żurek