IV Dni Skupienia z Księdzem Tischnerem

Dobro cierpliwie czeka, aby je wybrać…

Tegoroczne, czwarte już Dni Skupienia z księdzem Tischnerem, swoje motto zaczerpnęły ze starotestamentowej księgi Amosa „Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli”. Rekolekcyjne spotkania, na które przyjechali uczestnicy z całej Polski odbywały się w Starym Sączu w dniach 15-17 marca 2024 roku. Przewodniczył im ks. dr  Przemysław Bukowski.    W piątkowej wieczornej mszy świętej podjął temat ludzkiej fascynacji złem i roli wiary chrześcijańskiej w jego pokonaniu. Do jego przemyśleń nawiązywała Droga Krzyżowa „świadectw”; jej rozważania oparte były na osobistych doświadczeniach osób, którym udało się przezwyciężyć zło spotkane na swojej drodze i przekuć je w dobro. Podobnie wstrząsające świadectwo przemiany w swoim życiu dał wieczorny gość, Grzegorz Czerwicki. Opowiedział, jak wkroczył na drogę zła, jaką rolę odegrał Bóg w jego nawróceniu. Obecnie zajmuje się resocjalizacją więźniów twierdząc, że każdy grzesznik ma swoją przyszłość, każdy święty ma swoją przeszłość.

Sobotę rozpoczęliśmy od modlitwy w kaplicy Domu Pielgrzyma oraz rozważań o spowiedzi księdza Przemka. Potem wspomnieniowy film z XIV rekolekcji ludźmierskich, które prowadził ks. Dariusz Piórkowski, a następnie prelekcja księdza Przemka na temat „Co zawdzięczamy młodym, czyli o tym, jak niegdyś było ‘lepiej’”.

 Zło, dobro i dramat człowieka były tematem prelekcji Wojciecha Bonowicza. Zastanawiał się, co to znaczy, że, jak mówił Tischner, człowiek jest istotą dramatyczną, co składa się na dramat człowieka? Jak pokonać zło? Czyniąc dobro!

Kolejny wykład wygłosił ks. Andrzej Augustyński, który był głównym rekolekcjonistą w Ludźmierzu w 2011roku. W swoim wystąpieniu zajął się tematem tischnerowskiej triady: stworzenia, wybrania i odkupienia. Ilustrował je licznymi przykładami i z Biblii, i z twórczości księdza Tischnera. Popołudnie i wieczór to uczta literacko-muzyczna. „Czytanie Tischnera” w wykonaniu Anny Dymnej, Stasi Trebuni – Staszel i Wojtka Bonowicza przy akompaniamencie muzyki góralskiej było okazją do refleksji nad tym, co w życiu jest ważne, a co najważniejsze. Koncert uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej z Domosławic oraz zespołu Trebunie – Tutki był niezwykłym zwieńczeniem drugiego dnia naszego spotkania.

Msza święta koncelebrowana w intencji śp. ks. prof. Józefa Tischnera odbyła się w niedzielny poranek w starosądeckim klasztorze Klarysek, kazanie wygłosił ks. Przemek Bukowski. Rozwinął w nim przewodnią myśl IV Dni Skupienia podsumowując, że sposobem dobra na zło jest przebaczenie. W Muzeum Regionalnym wysłuchaliśmy dwóch wykładów: red.Wojtka Bonowicza na temat miejsca kościoła we współczesnym świecie oraz red. Michała Jędrzejka, który skoncentrował się głównie na zjawisku masowego odchodzenia ludzi młodych od kościoła. Pytał dlaczego i co dalej?

Zło dobrem zwyciężać – i chociaż w praktyce to trudne, z tym przesłaniem rekolekcyjnym wracaliśmy do swoich domów.                                                        

Maria Żurek